scorecardresearch

Profesyonel Blogger - profesyonelblogger.com

21 izlenme
KategoriNasıl Yaparım
Eklenme Tarihi 1 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
Profesyonel Blogger Ne Demek?

İnternetteki ziyaretçilere bir takım bilgiler vermek amacıyla oluşturulan web sitelerine blog denir, blog işiyle uğraşanlara da profesyonel blogger denir. Bloggerın kelime anlamı yazarlık demektir yani siz bir blog kurup sitenizin ziyaretçileri için bir yazı yazdığınız zaman yazarlık yapmış oluyorsunuz.

Profesyonel Blogger Nasıl Olunur?

Profesyonel blogger olmak için öncelikle internette araştırma yapmayı sevmeli, ileri görüşlü olunmalı ve devamlı yenilikleri takip etmek gerekiyor. Blogger olabilmek için blog kurmayı, makale yazma tekniklerini, seo(arama motoru optimizasyon işlemlerini), sem(internet reklamcılığı), videolar yapmayı ve sosyal medyayı kullanmayı iyi bilmek gerekir.

Blog Kurmak

Blog kurmadan önce ilk yapılacak iş iyi bir hosting firmasından hosting(web alanı) ve domain(alan adı) almak gerekir. Hosting firması seçilirken dikkat edilecek en önemli noktalar; web sitenizin hızlı çalışabileceği ve size destek konusunda her türlü desteği güzel bir şekilde sunan bir hosting firması olmalı. Hosting firmanızı seçip hosting ve domaininizi aldıktan sonra geriye bloğunuzu kurmak kalıyor. Blog kurmak için html, php veya asp gibi bir programlama diliyle kurabileceğiniz gibi wordpress, joomla veya drupal gibi herhangi bir içerik yönetim sistemiyle de bloğunuzu kurabilirsiniz eğer blog kurmayı bilmiyorsanız birçok hosting firması wordpress, joomla veya drupal gibi hazır içerik sistemlerini sizler için ücretsiz olarak kurabiliyorlar. Bizim bu noktada tavsiyemiz blog için wordpress kullanmanızdır. Wordpressi tavsiye etmemizin nedenlerini sayacak olursak kullanımının kolay olması, çok sayıda eklentisi olması ve seo ayarlarını yapmak için de son derece uygun olmasından dolayıdır. Profesyonel bir blog kurmak için illaki ücretli bir hosting ve domain almak gerekmiyor. Google'ın ücretsiz blog servisi olan www.blogger.com gibi ücretsiz bir blog servisini kullanarak da bloglarınızı oluşturabilirsiniz ve eğer alan adınızı isim.blogspot.com şeklinde yani alt alan adı olarak kullanmak istemezseniz bloğunuz için ücretli bir domain(alan adı) alıp ücretsiz bloğunuza alan adınızı bağlayarak bloğunuzu profesyonel bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Makale Yazma Teknikleri

Bloğunuzu kurduktan sonra eğer bloğunuzu wordpress, joomla veya drupal gibi bir içerik yönetim sistemiyle kurduysanız öncelikle yönetim panelinize girerek bloğunuz için bir tema seçip daha sonra da bloğunuza uygun eklentileri kurmalısınız tüm bu ayarları yaptıktan sonra artık makale yazmaya başlayabilirsiniz. Makale yazma tekniklerini öğrenebilmek için öncelikle makale yazım kurallarını ve seoyu iyi bir şekilde öğrenmek gerekir. Google'da makale yazma teknikleriyle ilgili döküman ve Youtube'da video araştırmaları yapılarak makalelerde seoyu nasıl kullanılacağı iyi bir şekilde öğrenilmeli. Makale yazmasını bilmeyenler de makale sitelerini kullanarak hazır yazılmış makaleleri kendi bloglarına kullanacakları makale sitesindeki makaleye link vermek koşuluyla bloglarına makale ekleyebilirler.

SEO(Arama Motoru Optimizasyonu)

SEO İngilizce kelimeler olan search engine optimizer kelimelerinin baş harflerin oluşmaktadır ve Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu demektir. SEO, web siteleriyle arama motorlarının iyi bir şekilde anlaşmasını sağlayan bir çeşit dildir. Arama motorlarının örümcekleri web sitelerine girip seo dediğimiz bu dil sayesinde web sitelerinin ne olduğunu anlayarak indekslerler. SEO ayarları iyi yapılmış web siteleri Google gibi arama motorlarında ilk sayfada çıkarak kendileri için iyi bir trafik oluştururlar. Bir web sitenin ziyaretçi sayısı ne kadar çoksa o kadar iyi iş yapar bunun için seoyu iyi bilmek gerekir. SEO teknikleri, white hat seo(beyaz şapka seo) ve black hat seo(siyah şapka seo) olmak üzere ikiçeşittir. White hat seo kuralına ugun yapılan, black hat seo da arama motorlarında çabuk yükselmek için yapılan hileli seo teknikleri demektir. Google gibi arama motorları black hat seo teknikleri kullanılmış bir web sitenin indekslerinin tamamının silinmesine kadar çok ağır cezalar uygulayabilmektedir bu yüzden seo kurallara göre uygulanmalı ve web sitelerinin arama motorlarında yavaş yavaş yükselmesi beklenilmeli. Bu makalemizde sizlere profesyonel bir blogger olabilmeniz için bilmeniz gereken konulardan biraz bahsettik eğer siz de bloggerlığı profesyonelce yapmak istiyorsanız bloğumuzu devamlı takip etmeniz yeterli olacaktır.

Profesyonel Blogger: profesyonelblogger.com
Profesyonel Blogger: www.youtube.com/watch?v=iTlsohfUgOM